22.–22. oktoobrini 2017.a käisid haridustehnoloog Tuuli Tomson ja inglise keele õpetaja Triin Lingiene English Matters poolt korraldatud hariduslikul õpekäigul Structured Educational Visit to Schools/Institutes & Training Seminar Andaluusia suuruselt teises linnas Málagas. 

Seitsme-päevane tihe programm  võimaldas osalejatel paremini mõista, kuidas  Hispaania haridussüsteem ja kultuur omavahel seotud on ja miks saab iga Hispaania autonoomne piirkond haridust suurel määral ise suunata.

Kokku külastasime kolme kooli: IES Bezmiliana, IES Fuengirola No 1 ja Salesianos Málaga – CDP “San Bartolome” .  Kui kaks esimest olid riigikoolid, siis kolmanda näol oli tegemist riigilt toetust saava katoliku erakooliga. Vaatlesime tunde, rääkisime õpetajate ja õpilastega ning võrdlesime üksteise praktikaid. Meile torkasid silma koolisisesed sõbralikud suhted, loominguline ja vaba õhkkond ning hästi läbi mõeldud tugistruktuurid. Kuna riigieksameid ei ole, puudub Andaluusia koolidel surve näidata kõrgeid õpitulemusi, seega tegeletakse eelkõige kõigi õpilaste heaolu tagamisega.

Viimasel päeval õppisime lähemalt tundma Andaluusia haridussüsteemi eripärasid ning leidsime, et meil on üsna palju ühist, näiteks mis puutub õpetaja elukutsesse üleüldiselt. Sarnaselt Eestile pööravad Andaluusia koolid suurt tähelepanu IKT ja võõrkeelte õpetamisele, kuid nende kõige suuremaks väljakutseks tundub olevat liiga tihti muutuv õppekava. Samuti peetakse valukohaks uuendusmeelsete õpimeetodite üsna aeglast juurutamist ja ühiskonna ning lapsevanemate liiga kõrgeid nõudmisi koolile.

Õpirändel osales kokku 26 õpetajat ja koolijuhti  Eestist, Horvaatiast, Kreekast, Lätist, Poolast, Rumeeniast, Saksamaalt ja Tšehhist.  Gruppi juhtis  asjatundlik ja väga kogenud  koolitaja Eduardo Marini ning õpirände õnnestumisele aitasid igati  kaasa English Matters meeskonnaliikmed Amaia ja Eduardo.

Meie päevad olid täis päikest, kaunist loodust ja rikast kultuuri. Õppisime paremini tundma Andaluusiast pärit Pablo Picasso ja Federico García Lorca loodut ning imetlesime Granadas asuva Alhambra ja Generalife sõnukirjeldamatult kauneid vaateid. Loomulikult sai käidud ka Alcazaba kindluses ja uuritud Rooma amfiteatri varemeid.

Jõudsime koju teadmisega, et õpetajad üle kogu Euroopa otsivad tasakaalu uue ja traditsioonilise vahel.

Muchas gracias!